کد مطلب: 114523 تعداد بازدید: ۱۵۰

به مناسبت هفته كتاب و كتابخواني

رو نمايي از دو اثر« كره الاغ پرنده» و « شهر بيست ها»

دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۰:۴۳
در هفته كتاب و كتابخواني از دو اثر سحر پولادي نژاد طلبه مدرسه علميه ريحانه النبي سلام الله علیها شهر اهرم رو نمايي شد.
 به گزارش روابط عمومی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان بوشهر در هفته کتاب و کتاب خوانی از دو اثر طلبه پژوهشگر حوزه علمیه ریحانة النبی شهر اهرم با حضور مدیرکل آموطزش و پرورش استان و دبیر ستاد امر به معروف ونهی از منکر استان بوشهر رونمائی شد.
 
در همین رابطه مصاحبه ای با خانم سحر پولادی نژاد طلبه مولف این دو اثر انجام شد که مشروح این مصاحبه را در ادامه می توانید ببینید: 
 

* ضمن عرض سلام و تبریک خدمت شما، لطفا خودتان را برای خوانندگان معرفی نمایید و بفرمایید در چه رشته هایی تحصیل کرده اید؟

•با سلام خدمت شما و همکاران محترم، بنده سحر پولادی‌ نژاد هستم. متولد چهاردهمین روز از آذر زیبای پاییز ۱۳۷۰. دوران کارشناسی در رشته‌ی حقوق و کارشناسی ارشد در گرایش جزا و جرم‌شناسی به پایان رسانده‌ام. هم‌اکنون دانشجوی مقطع دکتری حقوق جزا و جرم‌شناسی و هم‌چنین طلبه‌ی مدرسه‌ی علمیه‌ی ریحانه‌ النبی اهرم هستم.

* شما بیشتر در چه حوزه هایی قلم زده اید؟

•حوزه‌هایی که بیش‌تر در آن فعال بوده‌ام، ادبیات است به صورت شعر و داستان.

اما فعالیت‌های پژوهشی در دوران تحصیل نیز داشتم که در صدد چاپ آن‌ها هستم.

* آیا در نوشتن سبک خاصی هم دارید؟

قطعا هر شاعر یا نویسنده‌ای سبک خاصی را برمی‌گزیند. غالبا شعر در قالب نیمایی، سپید و رباعی کار کردم و داستان نیز به صورت کوتاه یا نیمه بلند نگاشتم.

 

* نوشته هایتان را چه مقدار باز نویسی می کنید؟

•معمولا هر شش‌ماه تا یک‌سال یکبار آثارم را مطالعه می‌کنم و اگر به نکته‌ای برخوردم که نیاز به بازنویسی داشته باشد یادداشت می‌کنم. قطعا بازنویسی نیاز کار هر نویسنده‌ی پویا هست اما برای من زیاد پیش نیامده است؛ به صورت موردی داشته‌ام.

 

* شیوه کارتان به چه شکل است؟ هر روز می نویسید یا منتظر زمان خاصی هستید؟

•دنیای شعر عالمی دارد که چه زمان نوشتنش در اختیار ما نیست. به همین خاطر برای سرودن شعر منتظر زمانِ جاری شدنش می‌مانم.

اما داستان در دست مهارت و خلاقیت در ایده‌پردازی و آشنایی با مسائل جامعه است و معمولا سعی در نوشتن آن دارم. در کنار این موارد، ترجمه و پژوهش نیز انجام می‌دهم.

 

* در حال حاضر چه می نویسید؟

•در حال حاضر مشغول به ترجمه‌ی یک پژوهش در حقوق جزا و یک مقاله در بابِ عدّه هستم.

هم‌چنین یک دفتر شعر رباعی، یک داستان بازآفرینی شده در حوزه‌ی نوجوان و یک مجموعه‌ی شعر کودکانه آماده‌ی چاپ دارم.

 

* خانم پولادی از چه سنی شروع به نوشتن کردید؟

•از دوران ابتدایی با کمک مادرم به صورت ساده و موردی می‌نوشتم تا دوران راهنمایی که بیش‌تر علاقمند شدم و دانش ادبی‌ام بیش‌تر شد به صورت جدی شروع به نوشتن کردم که ماحصل آن (مجموعه‌ی شعر تا بارش باران...) در اوایل دوره‌ی دبیرستان به چاپ رسید.

 

* درباره کتاب( شهر بیست ها) قدری توضیح بفرمایید.

•مجموعه‌ی شعر کودکانه‌ی شهر بیست‌ها مشتمل بر ۱۱ شعر کودکانه است.

دلیل نامگذاری کتاب به نامِ شهر بیست‌هل این است که اسم یکی از اشعار کتاب این است.

موضوع اشعار این کتاب موارد و مسائلی هست که معمولا کودکان در این سن با آن مواجه هستند که با پردازش خلاقانه برای رده‌ی سنی ب خواندنی شده است.

 

* و اما صحبت آخرتان؟

•در پایان از شما برای خلق این مجال سپاسگزارم. امیدوارم که روح نوشتن و خواندن بیش از پیش در جامعه بیدار شود. پیروز و رستگار باشید.

گفتنی است تا کنون از خانم سحر پولادی نژاد ۴ اثر در حوزه‌ی بزرگسال و ۲ اثر در حوزه‌ی کودک و نوجوان منتشر شده است که یک اثر به نام مجموعه‌ی شعر "تا بارش باران..." عنوان کتاب سال دانش‌آموزی کشور کسب کرده است؛ در نتیجه‌ی این عنوان در سال ۸۸ به عنوان مولف برتر استان معرفی شدم و دو اثر « کره الاغ پرنده» و « شهر بیست ها» که در حوزه کودک و نوجوان است در 26 آبان ماه 1400 به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در دبستان مصلحیان بوشهر با حضور مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و دیگر مدیران شهر بوشهر  رو نمایی شد.