کد مطلب: 114001 تعداد بازدید: ۱۱۵

مدیر حوزه علمیه خواهران استان بوشهر

راه طلبگی، راه پر افتخاری است که بشریت به این راه و رسیدن به این اهداف نیاز دارد

سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۳:۳۲
اگر این راهی که برای یک طلبه واقعی وجود دارد از بشریت گرفته شود آن بشر دیگر بی روح است

به گزارش روابط عمومی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان بوشهر، حجت الاسلام اسماعیلی مدیر حوزه علمیه خواهران استان بوشهر در آئین افتتاحیه سال تحصیلی جدید و طلیعه حضور طلاب مدرسه حضرت رقیه سلام الله برازجان گفت: خیلی از علوم در این دنیا فرا گرفته می شود ولی علوم فقه و سلوک و راه طلبگی چیز دیگری است .

وی افزود: فقط تولیدات بشر را اگر ببینید که امروزه چقدر تولید می کند و چقد انسانها دارند به این دنیای خودشان اضافه می کنند مثلا در عرصه  کشاورزی و در عرصه دامداری و غذا که چقدر تولیدات و تنوع تولیدات بالاست همانطور که در فروشگاه ها و مغازه ها مشاهده می فرمائید.

حجت الاسلام اسماعیلی با اشاره به اینکه لزوما تولید بالا باعث آرامش انسان ها نیست گفت: در دنیا کشورهای بزرگی که صنعت های عجیب غذائی وکشاورزی دارند دامداری دارند و این همه غذا در این عالم تولید می شود ولی باز خیلی گرسنه در عالم هنوز وجود دارد آیا فقر دنیا با این همه تولید حل شد و آیا فقر از بین رفت و گرسنه ای باقی نمانده؟؟

 

استاد اخلاق حوزه علمیه خواهران استان بیان داشت :  در طلبگی قرار است چیزهایی یاد گرفته شود و یاد بدهد که نیاز اصلی بشر این است و اگر اینها وجود نداشته باشد بشر راه به جائی نخواهد برد و با این همه تولید ولی خیلی هنوز فقیر و گرسنه داریم.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان با بیان اینکه ارزش مال به برکت دار بودن آن است گفت: مال در این دنیا زیاد است ولی برکت درآن نیست برای همین راه به جائی نمی برد. این برکت را در تمام دانشگاه ها و تمام تئوری ها و نظریه های اقتصادی اگر ببنید آیا جائی دارد و یا آیا به کسی اصلا یاد می دهند که آنچه را انسان تولید می کند باید برکت داشته باشد .

 

وی افزود: اصلا میگویند برکت یعنی چی ؟؟ خوب این مقدار تولید شده و این مقدار هم هزینه شده و فلان مقدار هم مصرف شده . اما در عالم طلبگی یاد میگیرید اینطور نیست که هرچه سود بیشتر باشه و هرچه تولید هم بیشتر باشه مردم هم رفاه بیشتر خواهند داشت  اگر تواید فراوان باشد ولی کلمه برکت درکنار آن نباشد و این تولیدات خیری برای مردم نداشته باشد باز همه گرسنه و فقیر اند و این را باید در عالم طلبگی یاد گرفت که نیاز اصلی بشر آن خطی است که انسان هم برای خودش و هم برای دیگران ترسیم می کند.

حجت الاسلام اسماعیلی اشاره داشت : اساس بقاء انسانها و بقاء جوامع و کشورها سبک زندگی الهی و توحیدی است که متوجه آن نیستند و قرآن و اهل بیت عزیز آنرا ذکر کرده اند .

وی با بیان خصوصایت یک طلبه موفق گفت: طلبه شدن یعنی این یعنی یه نقش بی بدیل و یک کار منحصر به فرد که انسان آنچه را در عالم طلبگی از اهل بیت علیهم السلام دریافت می کند در خودش به وجود بیاورد و بعد بتواند با عمل خودش که قرین شده با لسان با نشر و تبلیغ دین و تحصیل دین بتواند جامعه خودش را گلستان و شکوفا کند.

 

استاد اخلاق حوزه علمیه خواهران با اشاره به روایتی از برخورد یکی از محبین اهل بیت با امام صادق علیه السلام گفت: انسان در این مسیر اگر بخواهد مورد رضایت امام زمانش قرار گیرد و امام به او با نگاه و لبخند نگاه کند و از او رضایت داشته باشد باید دارای پنج خصوصیت باشد: 1- محب اهل بیت باشد 2- دوستان اهل بیت را چون محب اهل بیت هستند نیز دوست داشته باشد 3- بغض دشمنان شما اهل بیت را  در دل داشته باشد 4- حلال را که اهل بیت حلال شمرده اند را حلال و حرامی را که ایشان ذکر کرده اند را حرام بداند 5- منتظر واقعی امر اهل بیت باشد. که این پنج خصوصیت خلاصه در سه کلمه اطاعت و دلدادگی و انتظار می شود.

وی افزود: عالم طلبگی را باید قدرش را بدانیم آنچه هیچ جایی پیدا نمی شود آن اینجاست معرفت به رسالت طلبگی و اینکه انسان تلاش کند این هویت طلبگی را در خودش بوجود بیاورد که اینگونه اهل بیت را راضی کند و نگاه رضایتمندانه امام زمان را و لبخند رضایت امام زمان را به خودش جلب کند

مدیر حوزه علمیه خواهران استان بوشهر گفت: مدارس علمیه ما باید بیت الزهرا باشند باید یک جوری رشد کنیم و تربیت کنیم و باهم تعاون داشته باشیم و تزکیه و تهذیب نفس داشته باشیم که گفته شود همه اینها زیر دست و زیر چتر پر برکت حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها هستند

 

حجت الاسلام اسماعیلی بیان داشت:  اگر نگاه ما همیشه اینگونه باشد که وقتی وارد این مدرسه می شوم یعنی دست حضرت زهرای مرضیه بالای سر من طلبه است وقتی یه کاری و یا خدمتی برای طلاب انجام می دهیم و یا درسی میگوئیم و یا درسی میخوانیم این دست عنایت حضرت زهرای مرضیه بر س ماست  اگر انسان همیشه این حالت را در خودش بوجود بیاورد آن موقع است که تغییر و تحول در حالات مدارس و طلاب اتفاق می افتد و جایگاه ما گلستانی می  شود از کسانی که عطر امام زمان دارند و همه عطر حضرات اهل بیت دارند