کد مطلب: 113205 تعداد بازدید: ۱۱۶

مدیر حوزه علمیه خواهران استان بوشهر:

حوزه های علمیه خواهران ما باید مرجعیتی را که بانوان جامعه به آن رجوع کنند را داشته باشند.

یکشنبه ۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۳۳:۱۱
حجت الاسلام اسماعیلی گفت : حوزه های علمیه خواهران باید که همانطور که حضرت فاطمه معصومه مرجعیت داشتند حوزه های علمیه خواهران ما آن مرجعیت را که بانوان جامعه به آن رجوع کنند را باید داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان بوشهر، مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید مرکز تخصصی معصومیه سلام الله علیها با حضور جمعی از طلاب و اساتید این مرکز در سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به قم برگزار شد.

 

حجت الاسلام اسماعیلی در این مراسم با تقدیر و تشکر از مدیر و کادر و اساتید موسسه معصومیه و تشکر از برگزار کنندگان این مراسم که بنام حضرت معصومه برگزار شد به تشریح هجرت هایی که در جهان اسلام انجام شد و اثراتی که برای فرهنگ تشیع داشت پرداخت.

 

مدیر حوزه علمیه خواهران استان گفت : در جغرافیای جهان اسلام چند هجرت تاثیر گذار شکل گرفت . هجرت هایی که از سر ظلم و جور بود اما اثر این هجرت ها برای مردم ناشناخته بود ولی در طولانی مدت و در قرن های متمادی و هم اکنون آثار آن هجرت ها را می بینیم که چه تدبیر و چه نقشه ای را منادیان حرکت اسلام اهل بیت عصمت علیهم السلام برای جهان اسلام ترسیم کردند .

 

 

 

ایشان افزودند : اولین هجرت، هجرت امیرالمومنین علیه السلام از حجاز به سمت کوفه بود که بسیار تاثیر گذار بود و کانون های تشیع را در جائی که از نظر جغرافیایی مرکزیت داشت برای جهان اسلام رقم زد. چون حجاز در گوشه قرار داشت و دارد و مرکزیت ندارد ولی عراق مرکزیت دارد در خاورمیانه و امامعلیه اسلام،  کوفه را انتخاب کردند که این انتخاب باعث نشو و نمای فرهنگ تشیع و شکل گیری تشیع در آن زمان شد .

 

وی افزود: دومین هجرت تاثیرگذار ، هجرت امام حسین علیه السلام به سمت کوفه بود که هجرت بسیار عظیم و مبارک برای اسلام بود و ادامه این هجرت هجرت حضرت زینب سلام الله علیها که ادامه دهنده راه سیدالشهدا بودند و پیام اباعبدالله را در مرکز نفاق و در مرکز کفر با مدیریت حضرت امام سجاد علیه السلام بردند.

 

ایشان افزود: این هجرت ها را که  که در آن زمان به ظلم و جور اتفاق افتاده از حجاز تا عراق و ایران یعنی از دریای سرخ تا مدیترانه و از غرب به شرق با تدبیر اهل بیت علیهم السلام می بینیم که اکنون چه اثرات و ثمرات مثبتی برای جهان اسلام داشته است و این جغرافیا را اهل بیت علیهم السلام و فرهنگ تشیع در دنیا اسلام رقم زدند.

 

استاد حوزه علمیه بوشهر افزودند: هجرت مهم و تاثیرگذار دیگر که در آن زمان مربوط به شرق عالم بود و هم اکنون مرکز ثقل جهان اسلام را دربرگرفته است، هجرت مبارک امام رضا علیه السلام به سمت مرو و طوس و مشهد کنونی بود که به تبع این هجرت، هجرت عظیم حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها رقم می خورد.

 

وی افزود: و به تبع هجرت حضرت معصومه سلام الله علیها ، هجرت امام زاده های بزرگوار و چشم چراغ های اهل بیت صورت گرفت که هم اکنون هرکدام ستاره ای شده اند در جهان تشیع و جهان اسلام  و مرکز نورانیت و مرکز تجمع شیعیان شده اند .در بین این هجرت ها هجرت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها آثار بیشتری در جهان اسلام داشته است .

 

وی افزود: قم را عش آل الله دانسته اند و عش به لانه پرندگانی گفته می شود که در بلندی ها و بالای درختان ساخته می شود عش می گویند عش آل الله یعنی جائی که از گزند دشمنان و فتنه گران در امان است و هجرت حضرت علیها سلام به قم و جمع شدن راویان حدیث در قم را به دنبال دارد .مانند مرحوم کلینی که روی کتاب کافی نزدیک به بیست سال کار کرده است

 

حجت الاسلام اسماعیلی گفت : اگر می بینید که در یک محیطی این چنین افرادی رشد کرده اند و این چنین کتاب های نوشته می شود این نشان دهنده این است که محیط مستعد است برای رشد و شکوفائی علما .

 

اگر در حوزه قم چنین کتبی رقم می خورد نشان از مستعد بودن محیط قم است و این استعداد با ورود حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها بوجود آمد .

 

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اشاره داشت : چنین فضایی در قم ایجاد می شود که در ان روز شخصی بوجود می آید می شود کلینی یا شیخ صدوق و هم اکنون که سیل علمای بلاد اسلامی که در جهان متفرق شدند همه از قم نشأت گرفته اند و این از برکات هجرت مبارک حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها است.

 

وی با بیان اینکه ما طلاب وظیفه پاسداری داریم نسبت به این میراث، گفت : ما باید به این مسئله برسیم که همانطور که حضرت فاطمه معصومه مرجعیت داشتند که وجود مقدس امام کاظم علیه السلام نسبت به ایشان سه بار می فرمایند: (( فداها ابوها ))  بعلت این بود پاسخگوی مسائل بودند و جزء محدثات تشیع هستند این نشان دهنده این است که آن بزرگوار آن مرجعیتی که باید پیدا کنند را داشته اند و ما نیز باید به این برسیم که حوزه های علمیه ما باید آن مرجعیت را که بانوان جامعه به آن رجوع کنند را باید داشته باشند.

 

و حوزه علمیه روح جامعه و کشور است اگر حوزه علمیه را از کشور بگیریم و یا اینکه حوزه علمیه از مسیر خود منحرف شود چیزی از انقلاب اسلامی باقی نخواهند ماند .

در پایان از برگزیدگان علمی - فرهنگی و پژوهشی این موسسه که در جشنواره های سال قبل حائز رتبه شده بودند تجلیل و تقدیر بعمل آمد و به هریک هدایایی تقدیم شد.